כיתה ו׳

מה מיוחד בגיל הזה?

גיל 12 הוא גיל כניסת הילדים אל תקופת טרום ההתבגרות, תקופה בה הם חווים שינויים נפשיים וגופניים גדולים אשר מזמנים אתגרים רבים.

מה לומדים?

 

תכנית הלימודים של כיתה ו' תומכת בתקופה זו, מאפשרת לאזן ולכוון את הילדים בדרך לביסוסו של "אני" שלם, מאוזן ועצמאי. בפעילות המרכזית של השנה, לדוגמא, יעלו הילדים בפעם הראשונה הצגה שבה הם משתפים פעולה כיישות כיתתית אחת אך יחד עם זאת לכל אחד ואחת מהם תפקיד משלהם בתוך המארג הגדול.

תקופות הלימוד המרכזיות

  • תקופת גיאומטריה
  • תקופת היסטוריה – רומא
  • תקופת תנ"ך
  • תקופת פיזיקה
  • תקופת כלכלה
  • תקופת בוטניקה
  • תקופת גיאוגרפיה – ארצות הים התיכון
  • תקופת ימי הביניים
  • תקופת הצגה

התקופות נלמדות במקביל לשיעורים שבועיים במקצועות: חשבון, שפה, אנגלית, מוסיקה, מלאכות ועבודה בסדנת העץ.

תקופת גיאומטריה 
הילדים יחוו למידה חדשה הכוללת עבודה עם מכשירים (מחוגה וסרגל), אשר אמורים להביא את העבודות לרמות דיוק ואסתטיקה חדשות. הדבר דורש מהילדים ריכוז, דיוק והקפדה על פרטים וכן רכישת מיומנויות חדשות.

תקופת היסטוריה 
בשנה זו ילמדו על רומא. האימפריה הגדולה שתחילתה בתקופת המלכים, שיאה ברפובליקה הרומית וסופה בשפל הגדול של הקיסרות ונפילתה של האימפריה. רומא, שהתאפיינה בעוצמה, ביעילות, בארגון ובסדר, קרסה לבסוף כמגדל קלפים.
לימוד ההיסטוריה המרתקת הזו, הוא תהליך שמאפשר לילדים לחוות גם את מקומם האישי והפרטי בתוך קבוצה, כיתה או עם. כך, כחלק מן העשייה נערוך בחירות ל"סנאט" (לכיתה), ונחוקק חוקים וכללים. בנוסף, לומדים על ההיסטוריה של הנצרות והאיסלאם ועל ימי הביניים.

תקופת פיזיקה 
הילדים מתאמנים בהתבוננות בתופעות פיזיקליות יומיומיות ובפיתוח של האיכות האובייקטיבית. זאת באופן שישרת, שוב, את ההתמודדות של הילדים מול המקום הסובייקטיבי הבלתי מתפשר שהם חווים בגילם. הנושאים שבהם אנו עוסקים הם אופטיקה, אקוסטיקה, חום ומגנטיות. הילדים נדרשים לתאר באופן מדויק עד כמה שניתן, את הניסוי ואת מהלכו. לאחר מכן, הם מתדיינים ומסיקים מסקנות הקשורות לניסוי ולתופעות יומיומיות שסביבנו (שקיעה, זריחה, אור, קול, נדידת ציפורים, משיכה ודחייה ועוד).

תקופת תנ"ך 
נלמד את ספר שמואל ב'. הלימודים מתמקדים בדמויות מופת הקשורות לחייו של דוד המלך, בראש ובראשונה – דמותו שלו. הילדים לומדים וחווים את דמותו על כל מורכבותה, מפלותיו והצלחותיו.

תקופת כלכלה
לומדים מושגים בסיסיים בתחום זה, כגון מסחר, סחר, תשלומים, חשבוניות ושיקים וכיצד לחשב אחוזים.
עוסקים בשאלות של מוסר וערכים הנוגעות לערך הכסף ולשימוש בו.

תקופת בוטניקה 
לומדים על הצמחים העילאיים ועל כל חלקיהם, חווים את חוויית ההתפתחות, הצמיחה, הגדילה וההתבגרות, באופן בלתי אמצעי  – דרך מסע התפתחותו של הצמח: מהזרע אל השורשים והפסיגים, הגבעול והעלים, ומשם לניצן ולגולת הכותרת – הפרח המופרה אשר הופך לפרי שבו נמצאים הזרעים – וחוזר חלילה.