כיתה ה׳

מה מיוחד בגיל הזה?

גיל 11 הוא גיל שבו מתקיים איזון בין הרוח המתממשת והגוף המתפתח, הילד נפתח אל העולם. ישנה פליאה חדשה, רצון להרחבת אופקים והתעניינות בדברים הגדולים. הילדים שרים בקנונים מאתגרים, מנגנים מנגינות מתקדמות, מציירים ציורים, כותבים שירים, סיכומים ועבודות מעמיקות.

מה לומדים?

נושא הלימוד המרכזי והחשוב אשר בו עוסקים בשנה זו, הוא תקופת יוון העתיקה, אך לא לפני שלומדים על תרבויות קדומות יותר: הודו, בבל, פרס ומצרים.
מתחילת השנה ילדי כיתה ה' מתאמנים ל"אולימפיאדה " –  אירוע גדול ומרגש אשר מתקיים לאחר חופשת הפסח, שבו נפגשים כל תלמידי כיתות ה' מבתי ספר ולדורף בארץ. במשך שלושה ימים, עובדות כמה קבוצות מעורבות ומתרכזות באימונים במקצועות האולימפיים העתיקים (זריקת כידון ודיסקוס, ריצה, קפיצה לרוחק והיאבקות), מתנסים במפגשים חברתיים ובעשייה אמנותית. שיאם של שלושת הימים הוא התחרויות עצמן, אשר שמות דגש על איזון בין הרמוניה לכוח והתקדמות אישית.

תקופות הלימוד המרכזיות

תקופת גיאומטריה

תקופת תרבויות קדומות – הודו, פרס, בבל ומצרים

תקופת חשבון

תקופת תנ"ך 

תקופת לשון

תקופת בוטניקה – ממלכת הצומח

תקופת יוון – המיתולוגיה וההיסטוריה

התקופות נלמדות במקביל לשיעורים שבועיים במקצועות: חשבון, שפה, אנגלית, מוסיקה, מלאכות.
בנוסף, בכיתה ה' מתחילים עבודה בסדנת עץ.

גיאומטריה  
בתקופת גיאומטריה מגיעים להבשלה של התקופות הרבות שעברנו עד כה – רישום צורה (הישר והעגול), אדם וחיה, זמן ועוד. כיתה ה' מאופיינת בהורדה של הבנות נפשיות לעולם המעשה. כך גם בגיאומטריה – מעולם של המחווה העגולה והישרה שעבדנו איתם עד כה אנו נכנסים לרמת מושגים מעמיקה של חוקים ומדידות. 

תרבויות קדומות  
תקופות תרבות המשתקפות גם בתקופות ההתפתחות של האדם, מילדותו דרך התבגרותו ועד היותו אדם בוגר.

חשבון 
חקירת השבר והשבר העשרוני.

תנ"ך ולשון  
מספר שופטים נעבור לספר שמואל א' תוך כדי עבודה לשונית, דקדוקית: הילדים מקבלים משימות כתיבה בסגנונות שונים – סיפור בגוף ראשון, סיכום תיאורי, סיכום תמציתי, כתבה עיתונאית וכדומה. מחזקים נושאי דקדוק כמו מילות יחס, חיבור,
ה' הידיעה והתחלה של פעיל/סביל לקראת למידה על הבניינים בשנה הבאה.

בוטניקה – ממלכת הצומח  
נלמד את צורות הצמחים הראשוניות – טחבים, אצות, חזזיות, שרכים ופטריות ונתקדם הלאה לפרחים המורכבים, שיחים ועצים. בהתאם לתפיסה האנתרופוסופית הלימוד של חלקי הצמח נעשה מתוך התבוננות על הקשר בין הצמח ובין העולם, ואנו ננסה למצוא מה מהווים חלקי הצמחים בתוכנו.

תקופת יוון 
בחלק זה ישנו מעבר מסיפורי מיתולוגיה להיסטוריה המסתמכת על ממצאים היסטוריים. הדבר קורה באזור מלחמת טרויה המפורסמת. למלחמה זו ישנם ממצאים ארכיאולוגים אשר התגלו לפני כ 100 שנה. סיפור זה אשר עד אז היה בחזקת סיפור מיתולוגי אמיתי או לא אמיתי, מקבל ממשות היסטורית לאור הגילויים הארכיאולוגים.